Uutiset
Energiapäivä 2025: Hakkurit ennätysvauhdissa

Hakevuori Oy:n Reijo Wuorion ideoima ja jo perinteeksi muodostunut Energiapäivä järjestettiin maaliskuun kauniissa auringonpaisteessa Askolan Vahijärven terminaalissa. Tapahtuma keräsi jälleen paikalle runsaasti bioenergia-, metsätalous- ja logistiikka-alojen sekä sidosryhmien ammattilaisia, joilla oli yli 60 näytteilleasettajan kone- ja palvelutarjontaan tutustumisen lisäksi mahdollisuus seurata upeaa 25 hakkurin samanaikaista haketusnäytöstä. Luonnollisesti kaiken kruunasi järjestäjien tarjoama runsas ruoka- ja juomatarjoilu, mikä mahdollisti leppoisan ja kiireettömän näyttelypäivän viettämisen rennossa tunnelmassa.

Askolan Energiapäivä poikkeaa monista alan tapahtumista edukseen tiiviin rakenteensa ansiosta. Vaikka näytteilleasettajia on runsaasti ja työnäytösalueita niin kentällä kuin metsässä, on tapahtuman tarkka kiertäminen mahdollista kohtuullisilla kävelymetreillä. Tapahtumassa myös näytteilleasettajilla on hyvin aikaa asiakkaiden tapaamiseen, ja informaation saaminen sekä suora kaupantekokin on mutkatonta moneen muuhun tapahtumaan verrattuna. Onnistumisen taustalla on luonnollisesti myös Reijo Wuorion voimakas panostus näyttelyyn, ja moni näytteilleasettaja kiittelikin tapahtumaan osallistumisen helppoutta ja kustannustehokkuutta.
Haketusnäytös korosti bioenergian merkitystä

Energiapäivän kattava tarjonta huipentui kahteen kertaan suoritettuun haketuksen maailmanennätysnäytökseen, jossa 25 hakkuria urakoi 15 minuutin ajan konkretisoimalla haketuksen energiatuotannon merkityksen. Samalla tuli hyvin esille myös alan teknisen kehityksen sekä alan henkilöstön ammattitaidon määrä, sillä haketta syntyi ja kasat kasvoivat huikealla tahdilla ilman mitään yskähtelyjä. Tehokkuus ei ollutkaan sattumaa, sillä paikalle oli saatu alan edistyksellisin konekanta ja runsaasti bioenergian tuotannon uutuusmalleja.
Huoltovarmuus ja talouden kasvu edellyttää bioenergiaa
Reijo Wuorio on kokenut yrittäjä, joka on maarakennusalalta bioenergiaan siirryttyään näyttänyt esimerkkiä alan kehitykselle.

”Hakevuori Oy työllistää suoraan noin 60 henkilöä ja alihankkijoineen päivittäinen lukema on reilusti yli sata. Haketuotannon määrä on myös noussut komeaan määrään, ja viime vuonna haketuskuutioita syntyi noin 2,2 miljoonaa. Tämä määrä on merkittävä alan kokonaistuotannossa, ja suurimman asiakaskuntamme muodostavat kunnalliset lämpölaitokset.”
”Bioenergiatalouden kasvu onkin tärkeää myös maamme huoltovarmuuden osalta, ja olisikin erittäin lyhytnäköistä, mikäli annamme oman energiatuotantomme heikentyä muiden maiden politiikan kautta. Onkin erikoista, että esimerkiksi naapurimaa Ruotsin miltei samanlaista tilannetta kohdellaan hyvinkin erilaisella, taloudellisesti huomattavasti sallivammalla tavalla. Hakkeen ja turpeen merkitys maallemme tulisikin korostua EU-tasolla ja poliitikkojemme katsoa kerrankin puhtaasti omien etujemme perään”, korostaa Wuorio.
Samoilla linjoilla Wuorion kanssa oli myös tapahtumassa vieraillut kansanedustaja ja Maa- ja metsätalousvaliokunnan jäsen Eerikki Viljanen, joka jakoi Wuorion huolen maamme huoltovarmuudesta ja talouden tilasta.
”Mielestäni Suomen metsähoidon taso on laadullisesti ja vastuullisesti huippuluokkaa ja toimintamme rajoittamisen sijaan sitä tulisikin käyttää esikuvana maailmanlaajuisesti. EU:n mallioppilaana olemisen sijaan omat erityispiirteemme tulisi huomioida. Maamme bioenergia-alan merkitystä täytyy myös tuoda paremmin julkiseen tietoon, ja Hakevuoren Energiapäivä onkin loistava esimerkki suurta yleisöä kiinnostavasta tapahtumasta”, kiittelee Viljanen.
Metsästä energiaksi
Hakevuori Oy:n toiminnan laajuus esittäytyi hyvin myös Energiapäivänä, sillä terminaalin viereisessä metsikössä vierailla oli mahdollisuus tutustua myös urakkaketjun alkupäähän eli metsäkoneiden työskentelyyn. Paikalla olivat Hakevuoren toimialajohtaja Markku Eskelinen sekä puunhankintapäällikkö Anssi Korsström, jotka kertoivat yrityksen toiminnasta ja vahvasta panostuksesta toiminnan kehittämiseen nykyisessä maailmantilanteessa.

”Olemme onnistuneet saavuttamaan itärajan sulkua edeltäneet tuotantoluvut ja tärkeää osaa tässä on näytellyt myös osaavan henkilökunnan löytäminen. Tässä tarjoamamme oppisopimukset ja muut panostukset koulutukseen ovat nousseet merkittävään asemaan, ja esimerkiksi omien harjoituskenttiemme mahdollistama oppimisen taso on kullanarvoista erittäin teknisissä, ammattitaitoa vaativissa energia-alan työtehtävissä.”
”Tärkeää on myös konekannan vaatimustason ylläpitäminen, sillä esimerkiksi tämän kauden haastavat maasto-olosuhteet vaativat metsäkoneilta monipuolisuutta. Täydellisissä koneissa keveys ja taloudellisuus yhdistyvät korkeaan kantavuuteen sekä tehokkuuteen, mikä onkin kohtuullisen vaikea kokonaisuus saavuttaa. Taloudelliselta kannalta sesonkia täytyisi saada pidennettyä, mutta samalla Hakevuoren vastuullisella tavalla myös ympäristöystävällisyys tulee ottaa huomioon. Koko tuotantoketjun saumaton toimiminen onkin aikamoinen saavutus, jossa olemme kovan työn ansiosta onnistuneet hyvin niin taloudellisten tulosten kuin tuotantomäärien perusteella”, korostavat Eskelinen ja Korsström.



- Lue myös: FinnMETKO 2024 -satoa, osa 6