Uutiset

Yleinen

Kimet Oy investoi Nurmijärvellä automaatioon



Kimet otti keväällä 2026 käyttöön uuden pitkän tavaran automaattivaraston, joka toi lisää kapasiteettia ja tukee yhtiön kasvustrategiaa. Kyseessä oli Suomessa harvoin toteutettava investointi, joka toimi samalla saksalaisen järjestelmätoimittaja Remmertin Pohjoismaiden keskeisenä referenssikohteena.

Nurmijärven Ilvesvuoren alueelle rakennettu automaattivarasto otettiin käyttöön keväällä 2026. Se on suunniteltu erityisesti pitkien teräs- ja alumiinituotteiden varastointiin ja käsittelyyn. Automaation myötä keräilyn tarkkuus on parantunut, toimitusvarmuus vahvistunut ja varastointia on voitu siirtää aiempaa enemmän sisätiloihin.

Yhtiön arvion mukaan tämän kokoluokan pitkän tavaran automaattivarastoinvestointeja tehdään Suomessa harvoin. Uusi varasto tuo käyttöön 2 600 varastokasettia ja kasvattaa varastointikapasiteettia merkittävästi. Lisäksi automaattivaraston käyttöönotto vapauttaa nykyisistä varastotiloista kapasiteettia uusille tuotteille ja valikoiman laajentamiselle.

– Pitkän tavaran käsittely asettaa automaatiolle aivan erilaiset vaatimukset kuin tavanomaisessa varastoinnissa. Siksi tämän mittaluokan ratkaisuja nähdään harvoin, sanoo Kimet Oy:n toimitusjohtaja Mikko Stén.

Näkymä automaattivarasto Sampon korkeiden metallihyllystöjen välistä. Stén Group

Suomalaisesta teollisuushankkeesta kansainvälinen referenssi

Hanke on herättänyt kiinnostusta myös Suomen ulkopuolella. Kimetin automaattivarasto toimii saksalaisen järjestelmätoimittaja Remmert GmbH:n Pohjoismaiden keskeisenä referenssi- ja lippulaivakohteena, jota hyödynnetään ratkaisun esittelyssä myös kansainvälisille toimijoille.

Hankkeen taustalla on Stén-konsernin kasvustrategia, jonka tavoitteena on 100 miljoonan euron liikevaihto vuoteen 2028 mennessä. Yhtiön mukaan uusi kapasiteetti poistaa kasvun esteitä ja mahdollistaa valikoiman sekä toimituskyvyn kehittämisen.

– Investoinnit ovat edellytys kasvulle. Kimetin tuotteiden kysyntä on lisääntynyt vuosi vuodelta ja samalla valikoimaa on laajennettu. Tällä investoinnilla varmistamme, että meillä on kapasiteettia kasvaa myös pitkälle tulevaisuuteen, sanoo Stén-konsernin toimitusjohtaja Juho Koskinen.

Kimetin uusi automaattivarasto Sampo Nurmijärven Ilvesvuoressa mahdollistaa materiaalien tehokkaan ja automatisoidun varastoinnin. Matti Rajala, Stén Group

Lue seuraavaksi