Uutiset
Hyundai-maarakennuskoneet Kaivinkonekaupan valikoimaan
Kaivinkonekaupan Tapani Takamäki, Sakari Takamäki ja Joona Huhtamäki sekä Suomen Telakoneen Miikka Läntinen ovat tyytyväisiä kahden raskaan konealan merkittävän toimijan yhteistyön alkamisesta. Sopimuksen ansiosta Kaivinkonekaupan valikoimaan kuuluu jatkossa koko Telakoneen Hyundai-valikoima kaivinkoneista, pyöräkuormaajiin sekä iskuvasaroihin.
Seinäjokelainen Kaivinkonekauppa on tunnettu asiantuntevana maarakennus- ja maatalouskonealan toimijana, jonka palvelukonsepti käsittää myynnin lisäksi huollot, varustelut, ostotoiminnan sekä monipuoliset rahoitusmahdollisuudet. Kasvustrategian mukaisesti yritys kuuntelee tarkoin asiakaskunnan toivomuksia, ja nyt Suomen Telakoneen kanssa aloitetun yhteistyön ansiosta Kaivinkonekaupan valikoimaan on liittynyt Hyundain laadukas maarakennuskonevalikoima.
Kaivinkonekauppa ja Telakone aloittivat neuvottelut Hyundai-edustuksista maaliskuussa, ja kahden samankaltaisen arvomaailman omaavan yrityksen yhteistyöstä päästiin nopeasti sopuun.
”Tunsimme hyvin Hyundai-koneiden arvostuksen, joka on jatkuvan tuotekehityksen ansiosta noussut jo korkealle tasolle erityisesti korkean hinta-laatusuhteen ansiosta. Myös Suomen Telakoneen maine luotettavana konekaupan edustajana helpotti ratkaisun tekoa, ja yhteistyö onkin jo alkanut hyvin lupaavasti. Saamme valikoimaamme Telakoneen Hyundai-tuoteperheen kaikki koneet, ja saatavilla on kaivinkoneita, pyöräkuormaajia ja iskuvasaroita kaikkiin kokoluokkiin niin uusina kuin käytettyinä. Konekauppa näyttääkin pitkästä aikaa lupaavia kasvun merkkejä, joten Hyundai-malliston saapuminen edustukseemme osuu myös ajankohdallisesti hyvin suunnitelmiimme”, kertovat Kaivinkonekaupan Sakari Takamäki ja Joona Huhtamäki.
Myös Telakoneella edustussopimuksen syntyminen on looginen kehitysaskel toiminnan kehittämisessä.
”Etsimme yhteistyökumppania Etelä-Pohjanmaan merkittävälle talousalueelle, ja Kaivinkonekaupan strateginen toimintatapa vastaa hyvin meidän linjauksiimme. Molempia yrityksiä yhdistää myös hyvin kevyt organisaatiorakenne, jonka ansiosta isommatkin toimenpiteet pystytään suorittamaan nopealla aikataululla ilman raskasta byrokratiaa. Yhteistyö onkin alkanut lupaavasti, ja tarjouspyyntöjen kasvava määrä tulee varmasti näkymään kevään mittaan kasvavana konekauppana”, tiivistää Suomen Telakoneen operatiivinen johtaja Miikka Läntinen.
Huippu-uutuus esittäytyi Telakonepäivillä
Huhtikuun alkupuolella järjestetyillä perinteillä Humppilan Telakonepäivillä nähtiin myös odotettu uutuuskohde, kun tela-alustainen Hyundai HX300-mallisarja esiteltiin Suomessa.

HX300-malleissa on täysin uusittu sähköhydraulinen järjestelmä, joka tuo työskentelyyn erittäin tarkan, kuljettajakohtaisesti räätälöitävän hallinnan. Mallissa on Hyundain oma moottori, joka on jopa seitsemän prosenttia edeltäjämallistoa taloudellisempi. Ohjaamo on uusittu kuljettajien pitkät työpäivät huomioiden, ja se on erittäin hiljainen sekä ergonomisesti toimiva. Vakiovarusteluun kuuluu esimerkiksi kahva-ajo, ja kattavalla lisävarustelulla koneen voi räätälöidä tarkoin omien työtehtävien mukaiseksi. HX300 on suunniteltu vaativiin maarakennusurakoihin, joissa koneelta vaaditaan tehokkuutta, vakautta ja varmaa suorituskykyä. Se sopii raskaisiin kaivuu-, nosto- ja tasaustöihin sekä erilaisiin infra-, purku- ja muihin vaativiin työympäristöihin.


Humppilan Telakonepäivät tarjosivat jälleen kerran upean mahdollisuuden tutustua maarakennusalan uutuuskoneisiin ja palveluihin. Telakoneen ja Finnsiirto Oy:n kattauksen lisäksi paikalla oli noin 50 näytteilleasettajaa, koeajomahdollisuuksia sekä luonnollisesti reipas ruoka- ja juomakattaus.