Uutiset
DYNASET esittelee uuden sähköisen tuoteperheen

Dynasetin ansaitusti ylpeä henkilökunta esitteli uutta sähköistä tuoteperhettä Ylöjärvellä. Kuvaan ehtivät Pasi Yli-Kätkä, Tero Ylä-Soininmäki, Anni Karppinen, Camilla Mäkinen ja Tuila Mattila.
Ylöjärveläinen DYNASET Oy on 40 vuoden historiansa aikana opittu tuntemaan hydraulisten lisälaitteiden edelläkävijänä, ja yrittäjäneuvos Reijo Karppisen perustama yritys on kasvanut maailmanlaajuiseksi menestystarinaksi. Kehityksen jatkuminen on yrityksessä varmistettu aina voimakkaan innovatiivisuuden kautta, ja nyt yritys ottaa rohkean askeleen uuteen teknologiaan lanseeraamalla edistyksellisen sähköisen tuotevalikoiman.
DYNASET on jo vuosien ajan ollut johtava hydrauliikka-alan lisälaitteiden valmistaja, ja yhtiön hydrauliikkageneraattorien, korkeapainepesurien ja -kompressorien sekä paineilmatuotteiden avulla asiakaskunta on voinut varmistua vaativimpienkin työtehtävien laadukkaasta suorittamisesta. Nyt sama luotettavuuden ja tehokkuuden yhdistelmä lanseerataan myös sähköisten työlaitteiden maailmaan, eikä olekaan mikään yllätys, että uutuudet edustavat jo nyt ominaisuuksiensa puolesta alan ehdotonta kärkeä.
Perheyritys panostaa
DYNASETin toimitusjohtaja Anni Karppinen kertoo yrityksen suuntaavaan tulevaisuuteen rohkeasti niin kehitystyön kuin tuotannon osalla.

”Olemme muutaman vuoden aikana lähes tuplanneet tuotantokapasiteettimme, ja luonnollisesti tämä on näkynyt myös tuotantotilojen neliöiden kasvuna. Tänä vuonna arvioimme tuotannon kasvavan haastavasta tilanteesta huolimatta noin 15-20 prosenttia, ja lisäys syntyy edelleen suurelta osin hydraulisista tuotteista, joita uusi sähköinen valikoima onnistuneesti täydentää”, kertoo Anni Karppinen.
”Uuden tuoteperheen lanseeraus on ollut meille vuosien mittainen prosessi, jossa on huomioitu tarkoin muuttuvan maailman olosuhteet esimerkiksi tuotteiden ympäristöystävällisyyden osalta. Näemme sähköisten ratkaisujen nousevan hydraulisten rinnalle, ja olemalla mukana muutoksen ensilinjassa varmistamme kokonaisvaltaisen menestyksen sekä meille että asiakaskunnallemme. On myös ollut ilo huomata oman henkilökuntamme innostus uuteen teknologiaan, ja tekemisen meininki on näkynyt niin konttorissa kuin tuotannon puolella.”

”Ehkä hieman epäsuomalaiseen tyyliin uutta tuoteperhettä ei pidetä vakan alla, ja lanseeraus lähtee käyntiin voimakkaalla kansainvälisellä panostuksella. Pelkästään tämän vuoden aikana tulemmekin olemaan mukana yli 30:lla alan messuilla ja muissa tapahtumissa, ja esimerkiksi huhtikuun Bauma Münchenissä on meille kaupallisesti merkittävä tapahtuma. Panostus kansainväliseen toimintaan ei luonnollisesti ole ihan ilmaista, mutta tämänhetkisen 80 vientimaan markkinoiden kasvattaminen ja maiden lisäys vaatii yksinkertaisesti rahaa ja aikaa”, korostaa Karppinen.
Useita tuoteryhmiä, inverttereille ei tarvetta
Ylöjärvellä järjestetyssä tilaisuudessa tuotekehitysjohtaja Pasi Yli-Kätkä esitteli mielenkiintoisen tuoteperheen merkittävimmät uutuudet.

”Sähköisissä uutuustuotteissamme on panostettu suorituskykyyn ja luotettavuuteen, ja ne parantavat tuottavuutta esimerkiksi rakennus-, kaivos-, maatalous- ja infrastruktuurialoilla. Tärkeä periaate sähkökäyttöisissä tuotteissamme on yksinkertaisesti kytkeä ne suoraan asiakkaan tasavirtajärjestelmään ilman inverttereitä. Näin vältytään invertterien aiheuttamista lisäkustannuksista, tehonhäviöistä sekä akkukapasiteetin kulutuksesta”, korostaa Yli-Kätkä.
”Uutuuksissa on myös oma ohjausyksikkö varmistamassa turvallisuutta, sekä IP65-suojaluokitus, joka mahdollistaa jatkuvan käytön. DYNASET tarjoaa tällä hetkellä 400–700 VDC-jännitealueen yhdessä tuotteessa. Sähkökäyttöiset työkoneet ovat nopeasti kehittyvä segmentti, ja teknisten ratkaisujen standardointi etenee vauhdilla. Seuraamme tilanteen kehitystä tarkoin ja tuomme markkinoille sekä uutuustuotteita että niiden käyttöä monipuolistavia lisälaitteita”, päättää Yli-Kätkä.
EKR-ruuvikompressorit

Sähköiset EKR-ruuvikompressorit on suunniteltu liikuteltaviin pneumaattisiin sovelluksiin ja ne muuntavat tasavirran (DC) tehon paineilmaksi. Sarjaan kuuluvat EKR2500, jonka ilmantuotto on 2500 l/min, ja EKR4000, jonka ilmantuotto on 4000 l/min.
Molemmat toimivat kymmenen baarin paineella, ja ne on suunniteltu jatkuvaan käyttöön. Sähkökomponenttien IP65-luokiteltu kotelointi takaa pölytiiviin ja vedenkestävän toiminnan, joten ne soveltuvat integroitaviksi sähkökäyttöisiin kaivoskoneisiin, porauslaitteistoihin ja rakennuskoneisiin. Tehokas ja vähäistä huoltoa vaativa rakenne tukee paineilmatyökaluja ja vaativia tehtäviä, kuten hiekkapuhallusta. Se auttaa myös vähentämään seisokkiaikoja ja tehostamaan toimintaa.
EPW-korkeapainevesipumput

Sähköiset EPW-korkeapainevesipumput tarjoavat tehokkaita korkeapainevesiratkaisuja staattisiin ja liikkuviin sovelluksiin, saatavilla on sekä DC- että AC-malleja.
EPW:n tasavirtamallit toimivat 400–700 VDC:n jännitteellä ja saatavana on jopa 450 baarin vaihtoehtoja, jotka soveltuvat pölynsidontaan, painepesuun ja putkien puhdistukseen. Kompaktit, IP64-luokitellut pumput tarjoavat monipuolisen suorituskyvyn hyödyntäen koneen akkua tai ulkoisia virtalähteitä, joten ne sopivat sähkökäyttöisiin liikkuviin työkoneisiin.
EPW AC -mallit (150 baaria, 15 l/min) on optimoitu staattisiin kohteisiin, kuten murskaamoihin. Ne ovat helppokäyttöisiä ja ne on varusteltu Start-Stop-toiminnolla. DYNASETin lisävarusteet, kuten pesupistoolisarjat ja imusuodattimet, parantavat EPW-pumppujen käytettävyyttä painepesussa ja pölynsidonnassa.
EPW-DUST-korkeapainepölynsidontajärjestelmä

Dynasetin ammattilaiset huomioivat tarkoin asiakaskunnan työtehtävät, ja hyvänä esimerkkinä toimii EPW-DUST-korkeapainepölynsidontajärjestelmä, johon on integroitu sähköinen EPW-korkeapainevesipumppu. Tarkkojen suuttimiensa avulla järjestelmä sitoo ilmaan vapautuvat pölyhiukkaset niiden lähteellä hienojakoisella vesisumulla. Järjestelmästä on saatavilla vaihto- ja tasavirtamalleja, jotka soveltuvat liikkuviin ja kiinteisiin laitteisiin. Kestävien materiaalien ansiosta IP-luokiteltu järjestelmä on toimiva ratkaisu sähköistyvillä teollisuudenaloilla, kuten kaivostoiminnassa, rakentamisessa ja jätehuollossa.

