Uutiset

Työkoneet

Bauma 2025: Uudet Avant e727 ja e747 -sähkökuormaajamallit raskaaseen työhön

Bauma 2025 -messuilla Saksassa esiteltävä uusi Avant e700 -sarja vie sähkökäyttöisen raskaan työn uudelle tasolle. Suomalainen kuormaajavalmistaja Avant Tecno esittelee ensimmäisenä maailmassa tämän kokoluokan pienkuormaajan, jossa on 47 kWh:n akku ja suora sähköinen voimansiirto.

Avantin suurin ja vahvin e-sarja asettaa uuden maailmanlaajuisen standardin, kun kaksi odotettua sähkökuormaajamallia, raskaaseen ammattikäyttöön suunnitellut Avant e727 ja Avant e747, muuttavat pelin jälleen.

”Vaikka Avantin suosittu e500-sarja on osoittautunut erittäin hyödylliseksi erilaisilla työmailla, markkinoilta on edelleen puuttunut tehokkaampia sähkökuormaajia, joilla on entistäkin suurempi nostovoima, pidempi toimintasäde sekä suurempi ajonopeus, akkukapasiteetti ja energiatehokkuus”, sanoo Avant Tecno Oy:n tuotepäällikkö Tuomas Färlin.

Avant e727: tehokas voimansiirto ja Autoshift

Uusi Avant e727 on erinomainen kone monenlaisiin nosto- ja siirtotöihin. Kuormaajan maksiminostokyky on 1400 kg, ja sen yleinen suorituskyky on verrattavissa samankokoiseen Avant-dieselkuormaajaan erityisesti tehon, käytettävyyden ja ajonopeuden näkökulmasta. Avant e727:ssa on Avant Powerin akkutehtaalla valmistettu 27 kWh:n Avant OptiTemp® -akku – aivan kuten kompaktimmassa Avant e527:ssä.

Voimansiirron optimoinnin ansiosta e727-kuormaajan käyttöaika on lähellä Avant e527:n käyttöaikaa. e727:n uudessa voimansiirrossa on vain yksi sähkömoottori, muuttuvatilavuuksinen ajopumppu ja kaksi pumppua työhydrauliikkaa varten. Täysin uusi ominaisuus e727:ssä on Autoshift, joka optimoi voimansiirron energiatehokkuuden. Autoshift, muuttuvatilavuuksinen ajopumppu ja kaksinopeuksiset ajomoottorit takaavat yhdessä optimaalisen energiatehokkuuden ja ajomukavuuden. Käyttäjiä miellyttää myös kuormaajan alhainen melutaso.

Avant e747: erinomainen kuormaaja raskaisiin rakennustöihin

Avantin e-sarjan todellinen tähti on 47 kWh:n akulla varustettu e747 – täyssähköinen voimanpesä, joka on suunniteltu vaativaan ammattikäyttöön.

”Avant e747 on erinomainen valinta monien alojen ammattilaisille. Se sopii esimerkiksi rakennus- tai purkutyömaille, joilla vaaditaan raakaa voimaa ja kestävyyttä, tai kiinteistönhoitoon, jossa tarvitaan kompaktia, tehokasta ja ketterää kuormaajaa kokopäivätyöhön”, Tuomas Färlin sanoo.

Avant e747:ssä on suora sähköinen voimansiirto. Neljä sähköistä ajomoottoria saavat tehonsa suoraan akusta, ja työhydrauliikka on erotettu ajojärjestelmästä. Koska jokaista ajomoottoria ohjataan erikseen, luistonesto on erittäin tarkka ja kuormaaja on hellävarainen kaikille alustoille. Uudet eWheel-ajomoottorit on suunniteltu erityisesti kompakteihin maastokelpoisiin työkoneisiin.

Täyssähköinen voimansiirtojärjestelmä tekee Avant e747:stä täydellisen valinnan ammattilaisille. Se takaa alhaisen melutason ja kuormaajan tehokkuuden, joka näkyy käyttäjälle sekä koneen voimakkuudessa että käyttöajassa.

”Tavoittelemme erittäin pitkää käyttöaikaa. Sähkö-Avantin käyttäjä voi työskennellä kokonaisen päivän hyvin lyhyillä tauoilla tai jopa tauotta, vaikka kone tekisi raskastakin työtä”, Tuomas Färlin sanoo.

Avant e727

  • Erinomainen täyssähköinen kuormaaja materiaalinkäsittelyyn ja lastaus- ja kuljetuskäyttöön. Sopii erityisesti rakentamiseen ja purkuun, hevostalleille, maataloustöihin, viherrakentamiseen jne.
  • Edullinen malli, tarkoitettu käytettäväksi kevyiden ja keskitehoisten hydraulisesti pyörivien työlaitteiden kanssa. Ihanteellinen kohteisiin, joissa työskentelysäde on alle 2 km.
  • Kaksinopeuksinen voimansiirto uudella Autoshift-toiminnolla (automaattinen vaihto hitaan ja nopean vaihteen välillä).
  • 27 kWh Avant OptiTemp® -akku – sama akku kuin Avant e527:ssä.
  • 3 kW:n sisäinen laturi vakiona; pikalataus lisävarusteena.
  • GT-ohjaamo lisävarusteena.
  • Valmistus alkaa Q4/2025.

Avant e747

  • Suuritehoinen täyssähkökuormaaja erittäin vaativaan käyttöön. Optimaalinen esimerkiksi kiinteistönhoitoon, teollisuuskäyttöön ja viherrakentamiseen.
  • Sopii käytettäväksi myös suuritehoisten hydraulisesti pyörivien työvälineiden kanssa. Täydellinen sähkökuormaaja laajallakin työmaalla, jossa työskentelysäde on yli 3 km.
  • Vahvat eWheel-ajomoottorit takaavat optimaalisen ajotilan kaikissa tilanteissa.
  • Täysin uusi 47 kWh:n Avant OptiTemp® -akku, joka tarjoaa 74 % enemmän kapasiteettia kuin 27 kWh:n akku. Avant on ensimmäinen valmistaja, joka tarjoaa tämän kapasiteetin akun näin kompaktissa kuormaajakokoluokassa.
  • GT-ohjaamo lisävarusteena, saatavilla myös ilmastoinnilla.
  • Valmistus alkaa vuonna 2026.

Avantin e-sarjan mallit: tekniikka- ja suorituskykyvertailu

Kuormaajamalli

Avant e513

Avant e527

Avant e727

Avant e747

Latausaika**

1 h 10 min

1 h 10 min

1 h 10 min

1 h 55 min

Sähkömoottorit

2

2

1

1 + 4 eWheel-ajomoottoria

Hydrauliset ajopumput

1

1

1

0

Hydrauliset työpumput

1

1

2

2

Hydrauliset ajomoottorit

4

4

4

0

Sähköiset ajomoottorit

0

0

0

4

Sähkömoottorien ja kontrollerin jäähdytys

Ilmajäähdytys

Ilmajäähdytys

Nestejäähdytys (sähkömoottori + kontrolleri)

Nestejäähdytys

(sähkömoottori + kontrolleri + 4 ajomoottoria)

Akkukapasiteetti ja jännite

13 kWh / 44 V

27 kWh / 44 V

27 kWh / 44 V

47 kWh / 51 V

Nostokyky

900 kg

900 kg

1400 kg​

1400 kg​

Työlaitehydrauliikka

30 l/min / max. 185 bar

30 l/min / max. 185 bar

Max. 35 l/min / max. 200 bar​ (alustava)

Max. 60 l/min / max. 225 bar​ (alustava)

Ajotilat

Low / eco / high

Low / eco / high

Low / eco / high (Autoshift)

Low / eco / high

Lisävaruste:
GT-ohjaamo

Ei saatavilla

Saatavilla (lämmitys)

Saatavilla (lämmitys)

Saatavilla (lämmitys ja ilmastointi)

Saatavilla

Nyt

Nyt

Q4/2025

2026

*Keskiraskaassa lastaustyössä. e727- ja e747-mallien käyttöajat ovat alustavia arvioita.
**Latausajat 10–80 % SOC, Avantin omalla DC-pikalatausasemalla (22 kW).

Lue seuraavaksi