Uutiset

Kuljetuskalusto

Kevät tuo retrorekkatapahtuman: Retro Trucks Lahes 2.5.2026

Retro Trucks Lahes 2026
Retro Trucks Lahes 2026

Veteraanikuorma-autojen ja retrorekkojen ystävät kokoontuvat jälleen tulevana lauantaina Lahden Kujalassa. Retro Trucks Lahes 2026 -tapahtuma järjestetään Raskassarjan Lahden toimipisteen pihalla 2.5.2026 kello 09.00–16.00 välisenä aikana.

Kaluston kirjoa.

Retro Trucks Lahes 2026 -tapahtuma kokoaa vanhan raudan harrastajat ja eilispäivän hyötyajoneuvojen ystävät nyt jo kymmenettä kertaa. Raskassarjan Lahden toimipisteessä Paanakadulla Kujalassa järjestettävään tapahtumaan on ilmoittautunut alun toistasataa eilispäivän hyötyajoneuvoa, joilla on kaikilla kerrottavanaan oma maukas tarinansa.

Retro Trucks Lahes 2026

Huolella entisöityjen veteraaniautojen ohella tapahtumassa on esillä edelleen työkäytössä olevia, joskin lukuisia vuosirenkaita ylleen kerryttäneitä omistajiensa silmäteriä. Vahattujen ajokkien ohella tässä tapahtumassa on esillä myös kalustoa, jossa näkyy ajan patina ja työn vaativuus. Omaa mielenkiintoista tarinaansa taasen kertovat aktiivisesta työstä pihan laitaan unohdetut ja sieltä vastikään tien päälle nostetut, latolöydöiksi nimetyt yksilöt.

Hankintoja harrasteeseen.

Harrastajien suosioon ajaneella rompetorilla myydään vain ja ainoastaan raskaaseen kalustoon liittyvää aineistoa, kuten varaosia, kirjallisuutta ja pienoismalleja. Rompetori onkin monesti yksi tärkeimmistä väylistä historiallisen ajoneuvon osapuutteiden täydentämisessä. Poikkeukselliseksi tämän rompetorin tekee sen pitäytyminen ainoastaan raskaaseen kalustoon liittyvissä artikkeleissa.

Nälkä ei yllätä.

Paikan päällä on laaja kanttiinitarjonta sisältäen niin suolaista kuin makeaakin tarjottavaa ajoneuvojen ja tarinoiden äärellä nautittavaksi. Tarjonnan perusteella keväinen lauantaipäivä sujuu joutuisasti retrorekkojen parissa.

Tapahtuma-alueen koko on rajallinen ja suosio suurta, joten järjestäjä voi rajoittaa alueelle otettavien ajoneuvojen määrää. Ajoneuvoliikenne alueella suljetaan tapahtuman ajaksi. Näyttelyajoneuvojen tulee kävijöiden turvallisuuden takaamiseksi olla pysäköitynä tapahtuma-alueella 09.00–16.00 välisen ajan.

Tekniset tiedot:

  • pysäköintialueen osoite: Makasiinikatu 5, 15150 Lahti.
  • maksuttomalta pysäköintialueelta on maksuton bussikuljetus tapahtuma-alueelle.
  • näyttelypaikan osoite: Paanakatu 2, 15150 Lahti
  • tapahtuma on avoinna 2.5.2026 kello 09.00–16.00
  • Koko perheen tapahtumaan on vapaa pääsy!

Lisätiedot:

www.facebook.com/retrotruckslahes
Ari Perttilä 0400-967561 ari.perttila (ät) gmail.com
Mika Hovinen 040-5511667 hovinen (ät) dnainternet.net



Lue seuraavaksi