Uutiset

Työkoneet

Hitachin vinkit Bauma 2025 -messuille

Hitachi Construction Machinery (Europe) NV (HCME) esittelee Bauma 2025 -messuilla mielenkiintoisen valikoiman maailmanlaajuisen debyyttinsä tekeviä tuotteita ja palveluita.

Noin 4 000 neliömetrin osastolla on esillä 30 konetta, joiden paino vaihtelee yhdestä 120 tonniin. Näihin kuuluu kasvava sähköisten, painoltaan 1,7-14 tonnin koneiden valikoima.

Esittelyyn saapuvat esimerkiksi seitsemän pienemmän kokoluokan (yhdestä yhdeksään tonniin) kaivukonetta. Moni koneista on varustettu kaksiosaisilla puomeilla, mikä korostaa lisääntynyttä monipuolisuutta. Lisäksi valikoima Zaxis-7-malleja esitellään Euroopassa ensimmäistä kertaa.

Ensiesiintymisensä tekevät myös kolme innovatiivista mallia keskikokoisten tela-alustaisten kaivukoneiden kategoriassa. Niihin kuuluvat äskettäin lanseerattu ZX135US-7B ja aina suosittu ZX210-7. Laajaa Zaxis-7-pyöräalustaisten kaivukoneiden valikoimaa edustavat ZX135W-7, ZX175W-7 ja ZX220W-7, jotka ovat tunnettuja poikkeuksellisesta polttoainetehokkuudestaan sekä mukavuudestaan ja turvallisuudestaan.

Asiakaslähtöiset ratkaisut

Hitachin laajaa rakennuslaitteiden valikoimaa korostavat myös Bauma-osaston kaksi ZW-7-pyöräkuormaajaa: ZW180-7 ja ZW310-7. Lisäksi esillä on useita erityissovelluskoneita, jotka on kehitetty vastaamaan tiettyjen teollisuudenalojen tarpeisiin. Näihin kuuluvat ZX250LCN-7 superpitkällä etupuomilla ja ZX350LC-7 teleskooppipuomilla.

Vaikuttavan konelinjan lisäksi HCME esittelee valikoiman digitaalisia ratkaisuja ja palveluita, kuten uusi Hitachi Connect Fleet Monitoring -työkalu sekä ZAXIS Finance -palvelut. Myös Hitachi Premium Rental ja Premium Used -laitteet, varaosat ja kunnostetut komponentit, kauhat sekä maansiirtotyökalut tulevat myös olemaan näyttävästi esillä.

”Emme malta odottaa, että pääsemme esittelemään kykyjämme Bauma 2025 -messuilla”, sanoo HCME:n presidentti Francesco Quaranta, joka osallistuu tapahtumaan ensimmäistä kertaa huhtikuussa 2024 tapahtuneen nimityksensä jälkeen. ”Tunnistamme alan haasteet ja vaikeat olosuhteet, joissa asiakkaamme toimivat. Pääpainomme onkin näyttää, kuinka Hitachi voi helpottaa asiakkaiden elämää innovatiivisten tuotteiden, edistyneen teknologian ja alan johtavien digitaalisten ratkaisujen avulla.”

Bauma 2025 järjestetään 7.-13. huhtikuuta Messe Münchenissä, Saksassa. Edellinen tapahtuma vuonna 2022 houkutteli yli 495 000 kävijää yli 200 maasta.

Lue seuraavaksi