Uutiset
Työtä teiden hyväksi jo 25 vuotta
Keski-Suomessa Petäjävedellä toimiva tienhoitolaitevalmistaja Vuomet Oy:llä on tänä vuonna syytä juhlaan, sillä toimintaa on takana 25 vuotta ja tulevaisuuskin näyttää lupaavalta. Neljännesvuosisadassa yrityksestä on kasvanut alansa tunnettu tekijä, mutta paikalleen ei voi jäädä, vaan kehitystyötä tehdään koko ajan. Syyskuussa järjestettävään VUOMET EXPO -juhlanäyttelyyn onkin tulossa tuoteuutuuksia ja onpa yrityksellä meneillään myös historiansa suurin tuotantoteknologian investointihanke.
Vuomet Oy:n tienhoitolaitteiden historia juontaa juurensa omistajansa Reijo Vuoksenrannan urakointiuran alkuun. Tuolloin, 1990-luvun alussa, hän ei löytänyt mieleisiään laitteita ja niinpä hän teki ne itse kotitilan ulkovajassa. Nyt, vuosikymmeniä myöhemmin, tuon vajan tilalla on moderni 3000 m2:n tehdas, joka työllistää niin omia työntekijöitä kuin alihankkijoitakin. Tuotteiden ja valmistusmenetelmien kehitystyötä tehdään jatkuvasti, mutta alkuperäiset perusperiaatteet toimivat myös tänä päivänä. Toiminnan tärkeitä arvoja ovat luotettavuus, asiakaslähtöisyys ja korkea laatu.
Näyttelyssä laaja tuotevalikoima ja uutuuksia
Juhlavuoden kunniaksi Vuomet järjestää Polanneterä Oy:n ja ModulMix Oy:n kanssa avoimen VUOMET EXPO -näyttelyn toimipaikassaan 12.-13.9.2025. Näyttelyssä on esillä järjestäjien koko tuotevalikoimat sekä näytteilleasettajien tuotteita ja Valtra-traktoreita. Näytteilleasettajia ovat Valtra Unlimited, SKF, Vianor, Kemppi, Salhydro, Keurustarvike ja Ledistys. Näyttelystä on mahdollista ostaa mukaan kovametalliteriä, kulutus- ja varaosia sekä pyytää tarjouksia. Paikalle toivotaan runsaasti yleisöä, niin vanhoja tuttuja kuin uusiakin kävijöitä!

Vuomet tuo näyttelyyn useita uutuuksia kuten kuorma-autoaurasovituksen. VUOMET-lumiaura voidaan nyt siis liittää kuorma-auton aurapuskuriin kolmipistenostolaitteella ja adapterilla. Näin ollen lumiaura on vaivatonta vaihtaa traktorista autoon ja päinvastoin.
Uutuus on myös lumiaura 13HHD, jossa on vahvistettu siipi. Se on suunnattu etenkin käyttöön, missä aura voi joutua tavanomaista suuremmalle rasitukselle.
VRG-tiehöylän 4. uutuusversion suurimmat uudistukset löytyvät ohjauspuolelta. VRG4 ISOBUS-yhteensopiva, joten sen voi liittää mihin tahansa ISOBUS-traktoriin. Toimintoja hallitaan kätevästi traktorin omalla näytöllä ja ohjaimilla. Laitteessa on myös uusia automaatiotoimintoja, jotka helpottavat kuljettajan työtä.
Polanneterältä on näyttelyssä esillä tietenkin suosittu Polanneterä S2 sekä kiinteistönhoitoon tarkoitettu uutuus, keräävä W-aura. Mukana ovat myös korkealaatuiset ja monikäyttöiset AA-4000-tappiterärungot.
ModulMix esittelee näyttelyssä kerääviä aurojaan, jotka soveltuvat laajoillekin pihoille erittäin suuren lumensiirtokapasiteettinsa ansiosta. ModulMix tuo näyttelyyn myös ProBlade-kovametalliterät sekä terien kiinnitysruuvit, joiden ominaisuudet on tarkkaan harkittu. Terissä on reilusti kovametallia ja upotettu kiinnitys, joka suojaa ruuvinkantoja etenkin kesäkäytön kulutukselta. Raskaaseen käyttöön suunnitellut, lukkokantaiset kiinnitysruuvit ovat halkaisijaltaan 17 ja 18 mm. Näitä erikoisruuveja saa vain ModulMixiltä, Vuometilta ja Polanneterältä.
Tehtaalla avoimet ovet
Näyttelyvieraiden on mahdollista tutustua myös Vuometin tehtaaseen, jossa on näyttelypäivien ajan avoimet ovet. Nähtävillä on tänä syksynä käyttöönotettava, suuren kokoluokan Yaskawa-hitsausrobotti, joka on osa Vuometin historian suurinta tuotantoteknologian investointihanketta. Robotilla on merkittävä rooli tiehoitolaitteiden hitsausprosessissa, vaikka suurelta osin valmistus onkin käsityötä.
