Uutiset
Peter Hammarbergistä Wibax Finlandin uusi toimitusjohtaja
Wibaxin johdossa viisivuotisen uran tehnyt Tero Väyrynen siirtyy vuoden alusta eläkkeelle. Wibax Groupin toimitusjohtaja Jonas Wiklund kiittää Väyrystä loistavasta yhteistyöstä koko konsernin puolesta:
– Työskentely Teron kanssa on ollut todella antoisaa kaikkina näinä vuosina. Hän on ollut tärkeässä roolissa kehityksessämme ja haluamme kiittää häntä sitoutuneesta johtajuudesta sekä arvokkaasta työstä, jonka hän on tehnyt. Viimeisen viiden vuoden aikana olemme kasvaneet merkittävästi Suomessa. Samalla olen erittäin odottavainen päästessäni aloittamaan yhteistyön Peterin kanssa.
Väyrysen aikana yritys on kasvanut voimakkaasti. Henkilöstömäärä on yli kaksinkertaistunut. Tällä hetkellä Wibaxilla on Suomessa lähemmäs 80 henkilöä. Kovan kasvun ohella Väyrysen Wibax-uraan mahtuu useita merkittäviä tapahtumia. Hänen johdollaan Wibax osti JJ-Kuljetuksen. Sen ansiosta Suomeen saatiin oma kuljetusliiketoiminta. Yrityskauppa vahvisti yhtiön markkina-asemaa sekä mahdollisti sen, että Wibax voi tarjota suomalaisille asiakkailleen koko toimitusketjun, aina tuotemyynnistä varastointiin ja toimitukseen asti. Kuluneen kesän alussa lanseerattiin Suomen ensimmäinen täyssähköinen ADR-hyväksytty säiliöauto osaksi kasvavaa kuljetuskalustoa. Viimeisimpänä aluevaltauksena yhtiö laajensi Haminan satamassa sijaitsevaa säiliöterminaaliansa ostamalla läheisen Nesteen terminaalikokonaisuuden.
Väyrysen seuraajaksi aiemmin syksyllä valittu Peter Hammarberg aloittaa tehtävässään virallisesti 1. tammikuuta 2026. Hän siirtyy Wibaxille Europak Oy:lta, jossa hän toimi myös toimitusjohtajana. Wiklund odottaa mielenkiinnolla tulevaa yhteistyötä Wibax Finlandin uuden toimitusjohtajan kanssa:
– Viimeisen viiden vuoden aikana Wibax on kasvanut huimasti Suomessa. Hyvän yhteistyön jatkuminen Suomen ja Ruotsin välillä on ratkaisevan tärkeää kasvun jatkumisen kannalta.
Vaikka Hammarberg aloittaa tehtävässään virallisesti vasta ensi vuoden alussa, on hän jo päässyt tutustumaan Wibaxin toimintaan ja henkilöstöön marraskuussa järjestetyssä syyskonferenssissa.
– Syyskonferenssi Piteåssa oli jo hyvä alku. Siellä tapasin monia Suomen wibaxilaisia, ja niistä kohtaamisista jäi todella hyvä fiilis. Tammikuussa haluan päästä tutustumaan kaikkiin toimipisteisiin Suomessa, jotta saan paremman käsityksen toiminnasta, Hammarberg kommentoi.
Haasteista huolimatta toiveikkuutta on kuitenkin ilmassa. Hammarberg korostaa silti jatkuvan vuoropuhelun tärkeyttä sekä sisäisesti että ulkoisesti:
– Ennusteet näyttävät, että suhdanteet olisivat kääntymässä parempaan. Emme kuitenkaan voi jäädä odottamaan, vaan meidän pitää aktiivisesti etsiä uusia mahdollisuuksia ja tehdä töitä sen eteen, että olemme markkinoilla entistä vahvemmassa asemassa. Siksi meidän on jatkossakin oltava lähellä asiakkaita, jotta ymmärrämme heidän tulevia tarpeitaan ja voimme muokata tarjontamme vastaamaan niitä.
Hammarberg odottaa innolla tulevaa ja haluaa samalla kiittää edeltäjäänsä tämän menestyksekkäästä työstä:
– On suuri kunnia saada jatkaa Teron työtä ja edelleen kehittää Wibax Finlandin sekä sen tytäryhtiöiden toimintaa. Vuonna 2026 tulemme erityisesti panostamaan tuotetarjonnan laajentamiseen. Odotan innolla, että pääsen osaksi Wibax-perhettä ja voin omalta osaltani edistää sen menestystä, Hammarberg kommentoi.