Uutiset

Työkoneet

Konesilta 25 vuotta: Neljäs toimipiste sekä kasvua valikoimaan ja palveluihin



Maailma on muuttunut valtavasti vuodesta 2001, jolloin nuori koneinsinööri Ville Kyllönen perusti Kärsämäellä Konesilta Oy:n. 25 vuodessa yritys on kasvanut yli 700 yksikköä vuodessa myyväksi monipuoliseksi konetaloksi, jonka toiminta laajeni Kärsämäeltä vuonna 2010 Pirkkalaan ja vuonna 2021 Tuusulaan. Nyt juhlavuoden kunniaksi Konesilta lisää palvelun tasoa tärkeällä Varsinais-Suomen talousalueella, kun uusi Maskussa sijaitseva toimipiste avataan kevään aikana.

Konesillan menestystarina on aina perustunut yksilölliseen palveluun, jossa erityishuomiota on kiinnitetty varustelujen tasoon myös käytetyssä kalustossa. Samalla on panostettu vaihtokoneiden määrään ja laatuun, ja asiakaskunnalle onkin aina tarjolla kalustoa kaikissa kokoluokissa. Omaa tarjontaa löytyy myös kaikkien merkkien ystäville. Yritys seuraa asiakastyytyväisyyttä tarkoin, ja pitkäaikaisten vakioasiakkuuksien määrän kasvu kertoo selvää kieltä palvelun onnistumisesta. Konesillan kolmen laadukkaan konemerkin maahantuonti ja myynti yhdistettynä kattavaan vaihtokone- ja lisälaitevalikoimaan onkin selkeästi maamme konealan ammattilaisten mieleen, ja vastaa alan korkeaan vaatimustasoon.

Konesilta kehittyy jatkuvasti

Konesillan Ville Kyllönen on nähnyt maamme konekaupan hyvät kaudet ja matalasuhdanteet lähietäisyydeltä, ja mies tietääkin, mitä alalla menestyminen vaatii.

”Tein ensimmäisen konekauppani 16-vuotiaana isän varastosta, ja jo silloin tiesin löytäneeni oman alani. Innosta huolimatta olen edennyt aina vuosi kerrallaan, ja täytyy rehellisesti myöntää, etten olisi aikanaan uskonut mihin kaikki johtaa. Etenemme kuitenkin edelleen suunnitelmallisesti, ja tuotot investoidaan hallitusti kasvuun sekä kehittämiseen, ja ollaan silmät ja korvat auki mitä mahdollisuuksia ympärillä avautuu. Myös henkilökunnan viihtyvyyteen panostetaan, sillä Konesillan menestys on aina perustunut aktiiviseen ja osaavaan henkilöstöön kaikissa tehtävissä. Meillä on aina korostettu omatoimisuutta, ja ripitysten sijaan kaikille joskus kohdalle tulevat epäonnistumiset käännetään arvokkaiksi oppimisprosesseiksi”, korostaa Kyllönen.

Vaihtokoneet oikeaan hintaan

”Yrittäjänä täytyy seurata alan kehitystä tarkoin, ja pidänkin tuntuman tuoreena osallistumalla konekauppaan edelleen henkilökohtaisesti muutamien koneiden viikkotahdilla. Näin pysyn alan muutoksissa mukana, ja näen alan kehityssuunnat aikaisessa vaiheessa. Tämä konkretisoituu esimerkiksi vaihtokoneiden valikoimassa ja hinnoittelussa. Konesillalla on erinomaiset yhteydet konekaupan ammattilaisiin niin Suomessa kuin muualla Euroopassa, joten pystymme hankkimaan juuri ajankohtaista kalustoa valikoimaamme ripeälläkin aikataululla.”

Konesillan valikoimassa on aina yli 300 huolellisesti läpikäytyä vaihtokonetta, joiden varustelu onnistuu myös hyvin tarkoin työtehtävien mukaisesti. Konesillan verkkosivuilla on koneista tarkat esittelyt ja ammattitaitoinen henkilökunta antaa mielellään lisätietoa esimerkiksi rahoitusmahdollisuuksista.

”Kasvava vaihtokonevalikoimamme lähentelee jo tälle sesongille noin 350 kappa-leen luokkaa, mikä antaa hyvän pohjan kokonaismyynnin kasvulle tulevaisuudessakin.Oman huolto- ja korjaamotoiminnan avulla pystymme panostamaan kaluston kuntoon, ja luonnollisesti myös koneiden tuntimäärä on kaupanteossa oleellista. Tärkeää on myös varustelun taso, ja pystymmekin asentamaan esimerkiksi kauhanpyörittäjät ja muut lisälaitteet kustannustehokkaasti. Lisäksi palveluitamme täydentää omistukseemme kuuluvan maarakennuskoneiden hydraulisia lisälaitteita valmistavan Green Attachmentsin tuoteperhe.”

”Asiakaskunta miettii tällä hetkellä huolellisesti koneiden elinkaaren pituutta sekä kaluston työtehtävien määrää ja laatua. Raskaaseen urakointiin halutaankin mielellään alle 6 000 tuntia ajettuja koneita, mutta tarpeen ollessa vähäisempää myös enemmän käytetyt kelpaavat mainiosti. Nykyajan tarkkuudesta kertoo myös asiakkaiden kiinnostus koneiden aikaisemmista työtehtävistä, ja käyttöhistoria pitääkin olla tiedossa mahdollisimman tarkoin”, korostaa Kyllönen.

Kubota-, Huddig- ja Atlas -valikoimat täydentävät toisiaan

Konesillan uusien koneiden maahantuonti ja myynti on rakennettu tuotteiden laadun ja monipuolisuuden ehdoilla.

Kubotan laadukas tuoteperhe on jo vuosien ajan muodostanut Konesillan uusien koneiden rungon. Kubotan kaivukoneet, kurottajat, pyöräkuormaajat ja iskuvasarat ovat tunnettuja kestävyydestään, ja korkeaa tasoa edustavat myös vahvasti Eurooppaan panostaneen merkin jälkimarkkinointipalvelut.

Kubotan kaivukoneet, kurottajat, pyöräkuormaajat ja iskuvasarat ovat tunnettuja kestävyydestään sekä kompaktin kokoluokan ja tehon hyvästä yhdistelmästä. Kubotan kaivukoneet ovat olleet hyvin suosittuja alle kahdeksan tonnin kokoluokassa, mutta nyt merkiltä on tulossa esimerkiksi 9 ja 12 tonnin luokkaan pyöräalustaiset uutuudet sekä 14 tonnin tela-alustainen tehoyksikkö. Koneet täydentävät mallisarjaa onnistuneesti, ja niille on varmasti kysyntää maamme markkinoilla.”

Huddigin yksilölliset kaivurikuormaajat saapuivat Konesillan maahantuontiin ja myyntiin kaksi vuotta sitten, ja laadukkaat ruotsalaiset ovat nopeasti löytäneet asiakaskuntansa esimerkiksi verkko- ja raiderakentajien parissa.

Huddigin kaivurikuormaajat tulivat maahantuontiimme kaksi vuotta sitten, ja merkin vahvuutena on niiden hyvin tarkka erikoistuminen omaan segmenttiinsä. Tarjolla onkin City-, Cable- ja Rail-mallistot, joiden nimet jo kertovat soveltuvuudesta vaativiin tehtäviin kaupunkiympäristöissä, linjatöissä tai raidetehtävissä. Uusia Huddigeja menee maamme markkinoille tällä hetkellä noin kymmenen koneen vuosivauhdilla, ja merkittävää on hyvinkin yksilöllisten koneiden todella nopeat toimitusajat.”

”Kovan kolmikkomme täydentää viime keväänä aloitettu saksalainen Atlas-tuoteperheen maahantuonti, ja merkin tarjontaa kuuluu pyöräalustaisia kaivukoneita 23 tonniin saakka, tela-alustaisia 35 tonniin asti sekä materiaalinkäsittelykoneita 60 tonnin kokoluokkaan saakka. Samoin kuin kaikkien muidenkin maahantuomiemme merkkien kanssa, niin ammattitaitoinen ja koulutettu henkilökuntamme hoitaa myynnin lisäksi myös kaikki Atlaksen takuu-, huolto- ja varaosapalvelut. Järjestämme keväällä lisäksi Atlas-koneiden koeajotapatuman, jossa asiakaskunta pääsee testaamaan koneita aidoissa olosuhteissa”, lisää Kyllönen.

Uusi toimipiste Turun seudulle

Konesillan onnistuneeksi osoittautunut strategia edellyttää jatkuvaa, määrätietoista kehitystä, ja seuraava iso askel otetaan Varsinais-Suomessa.

”Uusi toimipiste avataan Maskuun aivan kasitien varrelle, ja henkilökunnan rekrytointi sekä koulutus on parhaillaan käynnissä. Meillä alkaa Varsinais-Suomen alueella yhteistyökumppanuus huolto- ja varaosapalveluihin Atula Huoltopalvelut Oy:n kanssa, joten samat toiminnan arvot jakavan yhteistyökumppanin kanssa on hyvä käynnistää palveluja ja toimintaa myös Turun seudulla. Uuden toimipisteen avajaisia tullaan viettämään Konekaupan Villi Länsi -tapahtuman yhteydessä maaliskuun lopulla, ja toivotankin kaikki uudet ja vanhat asiakkaat tutustumaan laajaan valikoimaamme ja kattaviin palveluihin myös Varsinais-Suomessa.” ”Muutenkin alkanut vuosi näyttää lupaavalta, ja esimerkiksi infrarakentamisen odotettu kasvu tulee vuoden mittaan näkymään myyntien lisäyksenä. Täytyy myös toivoa muutosta rahoitusmarkkinoilla, sillä liika varovaisuus jarruttaa edelleen kasvua. Kaikessa toiminnassa pitää tietenkin huomioida realiteetit, mutta tulevaisuuden potentiaalista kasvukehitystä ei kannata liialla epäröinnillä pysäyttää”, päättää Kyllönen.    


Viikon tärppi


Lue seuraavaksi