Uutiset
Nordic Truckcenter Oy: Lisää DAF-malleja suomalaisiin tarpeisiin
Nordic Truckcenterin myyntipäällikkö Hannu Timonen (vas.) ja maajohtaja Sampsa Rouhiainen toteavat DAF-malliston laajentuneen suomalaisia kuljetusyrittäjiä kiinnostavilla uutuuksilla.
Hollantilaisen Royal A-Ware -elintarvikekonsernin omistama Nordic Truckcenter Oy on vuonna 2008 perustettu DAF-kuorma-autojen maahantuoja Suomessa. Yhtiö on määrätietoisella työllä nostanut DAFin neljänneksi suurimmaksi merkiksi raskaiden kuorma-autojen markkinoilla, ja yritys panostaa jatkuvasti huoltoverkostonsa kehittämiseen sekä varaosien saatavuuteen. Mallivalikoima on laajentunut vastaamaan suomalaisten liikennöitsijöiden tarpeita, ja yhtiö tähtää myynnin kasvuun pitkäjänteisellä toiminnalla, jossa asiakastyytyväisyys on keskiössä.
Lähes 5 000 henkilöä työllistävällä Royal A-Warella on yli 1 800 omaa kuorma-autoa ja yhdistelmää, joilla kuljetetaan omia tuotteita ja raaka-aineita, ja kuljetuspalveluita tarjotaan myös oman talon ulkopuolisiin asiakastarpeisiin. Kuljetustoiminta ja siihen liittyen kuorma-autot ovat merkittävä osa konsernin liiketoimintaa, joten kuorma-autojen maahantuontitoiminta saattaa sopia mukaan paremmin kuin ensi alkuun voisi ajatella.
Suomessa Nordic Truckcenter on tehnyt määrätietoista työtä DAF-kannan ja markkinaosuuden kasvattamiseksi. Raskaissa, yli 16 tonnin kuorma-autoissa DAF on viimeiset kolme vuotta ollut neljänneksi suurin merkki. Tämäkin vuosi elokuun loppuun mennessä on sujunut samalla tahdilla. Kappalemäärissä on hienoista laskua, mutta ei samassa suhteessa kuin kokonaismarkkina on laskenut.
Merkkejä talouden elpymisestä
”Nyt on olemassa selvästi merkkejä siitä, että talouden pyörät alkavat taas pyöriä paremmin. Korkotaso on hieman laskenut ja rahoitusyhtiötkin vaikuttaisivat olevan taas aktiivisempia ja valmiimpia rahoittamaan kuorma-autokauppoja”, sanoo Nordic Truckcenterin myyntipäällikkö Hannu Timonen.
”Katsomme eteenpäin ja teemme määrätietoisesti työtä asemamme vahvistamiseksi. Tuote on hyvä ja se antaa hyvän perustan työllemme”, Nordic Truckcenterin maajohtaja Sampsa Rouhiainen sanoo.
Hän jatkaa, että hyvään asiointikokemukseen panostetaan jatkuvasti, mikä vaikuttaa suoraan asiakastyytyväisyyteen.

”Meillä on pieni, mutta sitäkin ammattitaitoisempi myyntitiimi, jossa on hyvä yhteishenki. Toiminta on avointa, ja tiimissä on helppo toimia, kun kaikki ovat joustavia. Kaiken kaikkiaan hyvä porukka, joka tekee työtä pitkällä tähtäimellä”, Rouhiainen kertoo.
Huoltoverkostoa kehitetään
Lukkoon lyöty autokauppa on vasta alku autokauppiaan ja kuljetusyrittäjän väliselle asiakassuhteelle. Autot tarvitsevat huoltoa ja – syystä tai toisesta – toisinaan myös korjausta. Toimivat huolto-, korjaus- ja varaosapalvelut ovat auton käyttäjälle ensiarvoisen tärkeitä. Niihin Nordic Truckcenter on panostanut ja panostaa vastaisuudessakin.
”Tärkeä askel eteenpäin otettiin, kun palkkasimme teknisen tukihenkilön, joka on huoltoverkostomme ja myös myyjiemme käytettävissä. Tekninen tuki on osoittautunut tarpeelliseksi ja hyödylliseksi”, Rouhiainen sanoo.
DAF-huoltopisteitä on Suomessa 16, joista yksi on Nordic Truckcenterin oma piste Vantaalla Tammiston kauppatiellä. Muut huoltopisteet ovat yrittäjävetoisia.
”Yhtenä oman korjaamomme kehitystavoitteena on palkata lisää mekaanikkoja ja sen myötä laajentaa aukioloaikoja. Hyviä raskaan kaluston mekaanikkoja vain ei niin sanotusti kasva puissa. Kuorma-autojen korjaamisessa on vielä paljon mekaanista työtä, joten sitä ei saa vieroksua”, Hannu Timonen sanoo.

Hänen mukaansa rauhallisempi uusien autojen myynti on satanut korjaamon laariin, sillä ikääntyvä kalusto tarvitsee enemmän ylläpitoa, mikä on tuonut työtä korjaamolle. Eikä Vantaan korjaamo suinkaan ole pelkkä DAF-korjaamo, vaan huoltoja ja korjauksia tehdään kaikille kuorma-automerkeille sekä perävaunuille.
Aivan tuoreena uutisena voidaan kertoa, että Vantaalla korjaamon työnjohtajana on aloittanut Sami Lökström. Hänellä on taustaa kuljetusyrittäjänä ja työskentelystä raskaan kaluston korjaamolla, mikä vahvistaa Nordic Truckcenterin valmiuksia tarjota palveluita entistä laajemmin nykyisille ja uusille asiakkaille.
Hyvä varaosien saatavuus
Myös varaosavaraston kattavuus on Nordic Truckcenterissä hyvällä tasolla. Rouhiaisen mukaan tarvittava varaosa on Vantaan varastossa 94–95 prosentin varmuudella. Sopimuskorjaamot pitävät omaa varastoaan ja voivat tarvittaessa tukeutua Vantaan varastoon.
”Haluamme pitää mahdollisimman kattavaa varaosavarastoa, siitäkin huolimatta, että se sitoo pääomia. Haluamme kuitenkin pitää palvelutason korkeana. Meillä asiakas voi valita alkuperäisvaraosan sijaan myös tarviketuotteen niin halutessaan. Kuulumme PACCARin TRP-ketjuun (Truck Related Parts), ja sen lisäksi teemme tiivistä yhteistyötä kotimaisten varaosatoimittajien kanssa”, Rouhiainen sanoo.
Mallivalikoima laajenee
Suomalaisliikennöitsijöiden kiinnostus DAFia kohtaan on kasvanut erityisesti vuonna 2021 esitellyn uudistuneen raskaan malliston myötä. Monessa Euroopan maassa DAF on suosituin puoliperävaunun vetoauto. Kaksiakselinen vetoauto onkin valmistajan volyymimalli.
Suomessa raskaat kuorma-autot ovat tyypillisesti kolme- tai useampiakselisia ja poikkeavat teknisiltä ominaisuuksiltaan merkittävästi Keski-Euroopassa yleensä käytetyistä. DAFin kotipaikalla Eindhovenissa kuitenkin kuunnellaan, mitä pienellä pohjoisella markkina-alueella kuorma-autoilta halutaan, ja vastataan kysyntään.

”Vuodenvaihteen tienoilla esiteltiin tridem-alusta, jossa kaikki akselit ovat ilmajousitettuja. Sitä meiltä on toivottu, ja se onkin saanut hyvän vastaanoton”, Timonen kertoo.
Toinen, aivan tuore uutuus on tehtaalla rakennettu viisiakselinen alusta. Se on saatavissa akseli- tai napaperillä, ja siinä on aina etupäässä rautajouset ja takana ilmajouset. Viisiakseliset ovat sopivia alustoja isoille nosturiautoille sekä maa-ainesten ajoon. Kahdella ilmajousitetulla etuakselilla DAFia ei saa. Kaksi ilmajousitettua etuakselia edellyttäisi ohjauslaitteiston muuttamista, ja sitä myöden uusia hyväksyntöjä.
”Viisiakselinen on kiinnostanut heti, kun siitä ilmoitimme: puhelin soi samana päivä, kun Konepörssissä oli ilmoitus. Ja kyllä, viisiakselisessakin on kolmen vuoden takuu”, Timonen jatkaa.
DAF esitteli tänä vuonna myös autokuljetuksiin tarkoitetut matalat alustat, joissa alustakorkeus on vain 83 cm. XD-malleihin saa lisäksi erikoismatalan ja jopa tehtaalla valmiiksi viistetyn katon.
Työtä tehdään pitkällä tähtäimellä
Rouhiaisen mukaan Nordic Truckcenter tähtää myynnin kasvuun pitkäjänteisellä ja suunnitelmallisella toiminnalla. Sen keskiössä on asiakastyytyväisyyden pitäminen korkealla sekä tunnettuuden lisääminen.
”Olemme kokeneet demoautot tärkeiksi, ja mahdollisuuksien mukaan pidämme sellaisia valmiina. Kun asiakkaat voivat koeajaa autoa omissa töissään, he pääsevät kunnolla tutustumaan tuotteisiimme”, Timonen sanoo ja kehottaa ottamaan yhteyttä lähimpään DAF-myyjään koeajon sopimiseksi.