Blogi

Konepäivillä jatkuu sama tahti

Vaikka tätä kirjoitettaessa kuluvan vuoden viimeiset konepäivät ovat vielä edessäpäin marraskuun aikana, voi kuitenkin jo todeta, että vastaava tahti konepäivien osalta jatkuu myös tulevana vuonna 2026.
Ensi vuoden ensimmäiset konepäivät pidetään jo totuttuun tapaan Kuopiossa paikallisen Tammimarkkinat-tapahtuman kanssa samoihin aikoihin, tammikuun kolmannen viikon lopulla. Kuopiosta jatketaan Seinäjoen Konepäiville viikolla 11, ja Turun alueella vietettävä Villi Länsi -tapahtuma on jo lukittu maaliskuun viimeisen viikon lopulle.

Suomen suurimmat konepäivät Mansen Mörinät pidetään huhtikuun 17.–18. päivänä Pirkanmaalla, jonne kokoontuvat jälleen kaikki kynnelle kykenevät kone- ja kuljetuskalustokauppiaat, työlaitevalmistajat edustajineen ja muut alan toimijat, loppukäyttäjiä unohtamatta.

Viimeksi Mansen Mörinöillä oli mukana kaikkiaan yli 50 tapahtumajärjestäjää ja eri tuotemerkkejä tapahtumassa oli esillä arviolta yli 200. Vaikka maailman merkittävin alan tapahtuma, Bauma-messut oli järjestetty vain vajaa kuukausi aikaisemmin, sai Mansen Mörinät konekansan hyvin liikkeelle pienestä kevätväsymyksestä huolimatta. Joidenkin mielestä tapahtumassa vieraili jopa edellisvuotta enemmän, ja joidenkin mielestä vähemmän kävijöitä.

Ensi keväänä Mansen Mörinöille on odotettavissa iso kävijämäärä, koska merkittäviä kotimaisia konemessuja eikä ulkomailla olevia tapahtumia ei ole keväällä.

Kevään konepäivistä viimeisimmät, vaikka ei vähäisimmät, järjestetään Oulussa näillä näkymin toukokuun alussa Vapun jälkeen. Oulun Oikiat Konepäivät keräävät Pohjois-Pohjanmaan ja pohjoisemman Suomen toimijat viettämään tapahtumaa sankoin joukoin. Tällä kertaa kyseessä taitaa olla jo kohta 30:s kerta, kun tapahtumaa vietetään.

Myös Oulun Oikiat Konepäivät on kasvanut viime vuosina, ja mukaan on tullut myös alueen kuljetuskalustokauppiaat yhä laajemmin. Tapahtuma toimiikin yhtenä hyvänä esimerkkinä siitä, kuinka laajempi tarjonta lisää kiinnostusta ja saa aikaisempaa enemmän kävijöitä liikkeelle suhteellisen pienellä vaivalla.

Alkuvuoden messuista voi tässä mainita samana ajankohtana 11.–12.2. Jyväskylän Paviljongissa järjestettävät Talvitiepäivät ja Viherpäivät. Myös näissä tapahtumissa luotetaan yhteiseen tekemiseen ja mahdollistetaan kävijöille enemmän koettavaa yhdellä ja samalla käynnillä.

Jyväskylässä järjestetään myös 5.5. kuljetusalan verkostoitumistapahtuma KuljetusAreena. Se järjestetään nyt toista kertaa hyvän palautteen siivittämänä tältä vuodelta.

Loppuvuoden tapahtumista voi mainita muun muassa perinteiset Power Truck Show ja FinnMetko-näyttely kotimaassa ja Elmia Lastbil -näyttely Ruotsissa.

Mielenkiintoinen on myös Pohjoismaiden johtava kaivosteollisuuden ja kiertotalouden ammattitapahtuma FinnMateria, joka järjestetään 4.–5.11. myös messu- ja tapahtumakeskus Paviljongissa, Jyväskylässä.
FinnMateria-messut laajentuvat kattamaan epäorgaanisen materiaalin koko elinkaaren, aina kaivostoiminnasta, jalostukseen ja kierrätykseen. Tapahtuma esittelee uusinta teknologiaa ja tarjoaa alustan alan ammattilaisille tavata kasvokkain.

Morjestellaan tapahtumissa


Viikon tärppi


Lue seuraavaksi