Uutiset

Työkoneet

Ostat tai myyt: Konelinkki yhdistää tehokkaasti ja luotettavasti



Konelinkki Oy on Ari Varjosen ja Mikko Seppälän viime vuonna perustama yritys, jonka toiminta perustuu nopeaan ja saumattomaan välityspalveluun maarakennuskoneiden, lisälaitteiden, kuorma-autojen, ympäristökoneiden, metsäkoneiden ja maatalouskoneiden kaupankäynnissä. Konelinkki hoitaa tarvittaessa koko prosessin alusta loppuun, ja huippuluokan verkostojen kautta yritys etsii oikeat ostajat tai tarvittavat tuotteet sekä rahoitukset asiakkaan toiveiden mukaan. Kaikki toiminta tapahtuu läpinäkyvästi, ja koneet sekä rahat liikkuvat vasta kun kaikki yksityiskohdat ovat varmuudella kummankin osapuolen kohdalta kunnossa.

Ari Varjosella on takanaan pitkä ja monipuolinen ura niin logistiikan kuin myyntitehtävien parissa, ja yrittäjän uralle lähteminen on ollutkin miehen suunnitelmissa jo pidemmän aikaa. Pitkä yhteistyö nosturiajoneuvoihin erikoistuneen Scandinavian Crane Trucks -yrityksen Mikko Seppälän kanssa johtikin ideaan välitystoiminnan aloittamisesta, ja Ari laittoikin hihat heilumaan niin uuden yrityksen toimintatapojen ja palvelujen kuin verkkosivujen ja some-kanavien suhteen. Konelinkki näkikin päivänvalon varsin ripeällä aikataululla, ja taustalla toimiva Seppälän SCT Capital toi varmuutta yritystoiminnan alkupäiville esimerkiksi Liedon toimipisteen tarjoamien myyntitilojen kautta.

Avaimet käteen

Varjosella oli aikaisemman kokemuksensa kautta tarkoin selvillä uuden yrityksen toimintatapa, jossa ammattitaidon ja kattavien koti- ja ulkomaisten kontaktien avulla tehdään kaupankäynti mahdollisimman helpoksi kaikille osapuolille.

Kuvan Renault edustaa hyvää esimerkkiä Konelinkin huolletusta ja luotettavasta kalustosta. Konelinkin kautta ostajapuoli saa halutessaan samalla kertaa tarkat räätälöinnit ja varustelut niin ajoneuvoihin kuin konekantaan.

”Tunnen tarkoin sekä myyjien että ostajien tarpeet kaupanteossa, ja tunnistan alan mahdolliset sudenkuopat. Vaadimme esimerkiksi rekisteröimättömistä kohteista aina vakuutustodistuksen edunsaajatiedoin. Myyjäosapuolelle tarjoamme esimerkiksi kohteiden kuvaukset, myynti-ilmoitukset sekä muun markkinoinnin ja kaiken tarvittavan dokumentoinnin. Ostajille pystymme taas tarjoamaan kunnon hyvityksen mahdollisesta vaihtokalustosta sekä runsaasti rahoitusvaihtoehtoja, sillä meillä on toimivat yhteydet esimerkiksi Ikano-, Nordea-, Siemens-, Aktia, OP- sekä Danske-rahoitusyhtiöihin. Hoidamme asiakkaan halutessa kaiken yhteydenpidon rahoitusyhtiöihin, ja usein saamme asiakkaan kannalta parhaan ratkaisun aikaan jo yhden vuorokauden aikana.”

”Kokonaispakettiimme kuuluvat tarvittaessa myös SCT Servicen mahdollistamat varustelu-, fixaus-, huolto- sekä kuljetuspalvelut, joiden avulla ostaja saa käyttöönsä juuri hänen työtehtäviinsä soveltuvan yksikön kustannustehokkaasti ja ripeällä aikataululla. Esimerkkinä toimii saumaton yhteistyö Suomen Kauhatukun kanssa, ja näin asiakas saa halutessaan kerralla myös lisävarustepuolen kuntoon”, kertoo Varjonen.

Selkeä verkkokauppa, suosittu kivijalkakauppa

”Kaikki tapahtuu erittäin tarkoin valvotusti, joten sekä myyjät että ostajat voivat suhtautua kaupankäyntiin turvallisin mielin. Olemmekin saaneet erittäin hyvää palautetta kaikilta asiakkailtamme, ja tämän kautta myös myytävän kaluston määrä on muutamassa kuukaudessa kasvanut jo noin 40 yksikköön, ja tavoitteena on kasvattaa määrä noin reiluun sataan kappaleeseen.”

”Myytävään kalustoon voi tutustua helppokäyttöisillä verkkosivuillamme osoitteessa konelinkki.fi, jossa tuotteet esitellään tarkoin laadukkaiden kuvien ja yksityiskohtaisten teknisten tietojen sekä varustelulistausten avulla. Lisäksi jokaiselle kohteelle on käytössä näppärä rahoituslaskuri, jonka avulla voi arvioida hankintaa esimerkiksi oman vaihtokoneen arvon, laina-aikojen tai korkotason mukaisesti. Luonnollisesti annamme myös mielellämme lisätietoja koneista ja autoista sähköpostilla tai puhelimella, ja tuotteita on myös mahdollista käydä katsomassa joko omassa toimipisteessämme Liedon Mursketiellä tai myyjän luona mahdollisten työtehtävien sen salliessa”, korostaa Varjonen.

Tarjonnan määrä ja monipuolisuus lisääntyy

Konelinkin kalustomäärän ja palveluiden ripeä kasvu ei ole Varjosta ja Seppälää yllättänyt, ja tälle vuodelle on jo varauduttu tarkan suunnitelmallisuuden avulla.

”Odotetusti eniten toimenpiteitä ovat synnyttäneet maarakennuskoneet, ja etenkin alle kahdeksan tonnin kokoluokan kaivukoneiden kysyntä on ollut kovaa esimerkiksi valokuitu-urakointiin ja verkkopuolelle. Kuljetuspuolella Euro 6 -päästöluokan kuorma-autoja etsitään ahkerasti, nosturiautoille on aina tarvetta, ja erityisesti Itä- ja Pohjois-Suomessa kysellään tukkiautojen perään. Mukava on ollut havaita myös maatalous- ja metsäkoneiden määrän kasvu, ja otammekin alojen tuotteita avosylin vastaan. Ostajien kannattaakin aina kysellä kaikentyyppistä kalustoa, sillä meillä on toimivat yhteydet niin kotimaiden kuin ulkomaiden toimijoihin, ja hoidamme tarvittaessa myös rekisteröinnit sekä muun paperisodan ammattitaitoisesti.”

”Seuraamme myös alan yleistä kehitystä tarkoin, ja osaammekin jo hyvin varautua tiettyjen kone- ja autotyyppien kasvavaan kysyntään. Tämä takaa ostajille nopeat toimitukset ja myyjäpuolelle oikeankokoiset hyvitykset kalustosta. Huomionarvoista on myös kasvava toimintamme koko maan alueella, ja meihin kannattaakin olla yhteydessä, mikäli yrittäjäpohjainen yhteistyö konevälityksen parissa kiinnostaa”, vinkkaa Varjonen.

Viikon tärppi

Lue seuraavaksi